Archív článkov

Životopis Svätého Otca Františka

Jorge Mario Bergoglio, SJ

Narodil sa 17. 12. 1936 v Buenos Aires v Argentíne. Najskôr absolvoval štúdium inžinierskych vied. Neskôr vstúpil do Spoločnosti Ježišovej. Kňazskú vysviacku prijal 13. 12. 1969. V rokoch 1973 – 1979 bol provinciálom rádu. Potom pôsobil ako rektor teologickej fakulty San Miguel. V Nemecku ukončil ďalšie štúdium a potom pôsobil ako profesor v Argentíne. V júni 1992 (27. 6. 1992) bol vymenovaný za titulárneho biskupa z Aucy a svätiaceho biskupa z Buenos Aires (Argentína). Od 3. 6. 1997 pôsobil ako arcibiskup-koadjútor z Buneos Aires. Od 28. 2. 1998 sa stal arcibiskupom z Buenos Aires. Od 6. 11. 1998 bol biskupom Argentíny (Apoštolský exarcha a ordinár pre veriacich východného obradu žijúcich v Argentíne). Kardinálsky titul mu udelil 21. 2. 2001 pápež Ján Pavol II.

Od 15. 5. 2001 je členom Kongregácie pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života. Od 15. 5. 2001 je členom Kongregácie pre klerikov. Od 15.02.2001 je členom Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí. Od 18.05.2001 je členom Pápežskej rady pre rodinu. Od 12. 12. 2002 je členom Pápežskej komisie pre Latinskú Ameriku.

Dňa 13. marca 2013 bol zvolený za 266. pápeža.