Slávnosť Povýšenia sv. Kríža v Muránskej Zdychave

V sobotu 14. septembra sme v Cirkvi slávili sviatok Povýšenia sv. Kríža. V malej obci ukrytej v krásnej prírode Muránskej planiny, v Muránskej Zdychave, sme v ten deň mali dôvod na radosť. Slávili sme patrocínium kostola, teda tajomstvo, titul, ktorému je chrám zasvätený. Treba zdôrazniť, že slávnosť sa konala čase, keď si naša Rožňavská diecéza i celé Slovensko pripomínali 10. výročie pápežskej návštevy Božieho sluhu bl. Jána Pavla II. na Slovensku. Bol to práve tento Svätý Otec, ktorý požehnal základný kameň stavby nového kostola počas svojej prvej návštevy vtedajšieho Československa v roku 1990. O päť rokov neskôr sa konala slávnostná posviacka novopostaveného kostola. Keďže zub času sa podpísal na vonkajšej fasáde chrámu, obecný úrad a miestne urbárske spoločenstvo sa postarali a zabezpečili jej obnovu novým náterom. Preto bol kostol pri tejto príležitosti požehnaný. Tento obrad vykonal, pozvanie sláviť Eucharistiu prijal a slávnostným kazateľom bol o. Charbel Peter Hric, dominikán, prior v košickom kláštore. Vo svojom príhovore o. Charbel o.i. poučil prítomných veriacich o príčinách a podstate utrpenia v živote človeka. Povzbudil ich, aby sa nebáli niesť svoje osobné kríže v dôvere a v spojení s Kristom a aby pamätali, že iba v Kristovi dostáva utrpenie človeka zmysel a nový rozmer. Tejto milej slávnosti sa zúčastnili veriaci takmer z celej revúckej farnosti.

Tomáš Székely, kaplán