Archív článkov

Rožňavská diecéza a Novell dohodli spoluprácu pri vybudovaní IT infraštruktúry

Bratislava/Rožňava 16. januára 2013

erb biskupsky urad - text - colorSpoločnosť Novell sa stala výhradným poskytovateľom infraštruktúrneho systému Rožňavskej diecézy, ktorá tento krok urobila po dôkladnom zvážení viacerých možností. Cieľom je zlepšiť aktuálnu komunikáciu nielen v ústredí Biskupského úradu (BÚ), ale najmä medzi centrálou, dekanátmi a farnosťami. Diecéza sa zapojí i do projektu Ecclesia. Ideu podporil i rožňavský biskup Vladimír Filo.

Rožňavské biskupstvo vstúpilo do spolupráce s Novellom a premigrovalo svoju IT infraštruktúru na Novell Open Workgroup Suite (NOWS) a NetIQ Identity Manager (IDM). „Od nástrojov, ktoré sú súčasťou NOWS, očakávame zlepšenie internej a externej komunikácie nielen v rámci ústredia biskupského úradu, ale hlavne medzi ústredím, dekanátmi a farnosťami,“ hovorí kancelár Biskupského úradu v Rožňave Martin Keruľ. Nasadením IDM sa budeme môcť bezproblémovo pripojiť a začať využívať služby projektu Ecclesia, dodáva Keruľ. 

Novell Open Workgroup Suite poskytuje bezpečnú, flexibilnú a cenovo efektívnu IT základňu vrátane preverenej sady služieb pre pracovné skupiny. Produktivitu používania NOWS zaisťujú jeho vlastnosti a funkcie, ako sú jeho webový prístup, samoobslužné súborové a tlačové služby, spoľahlivé prostriedky pre spoluprácu ako email a kalendár, okamžitá komunikácia, mobilná podpora a robustný kancelársky balík. Novell Open Workgroup Suite znižuje záťaž kladenú na IT personál. Umožňuje používať centralizovaný, na webovom prehliadači založený prostriedok. Ten zabezpečuje pružnú správu, monitorovanie stavu systému, čo zabraňuje neplánovaným prestojom a jeho jednoducho použiteľné migračné nástroje zrýchľujú implementáciu.

Novell v úvodnej fáze migrácie realizoval implementáciu infraštruktúrneho systému biskupského úradu v Rožňave, 8 dekanátov a vybrané farnosti. Prvá etapa zahŕňa aj komunikáciu v rámci diecézneho tribunálu, dopĺňa generálny vikár diecézy Rastislav Suchý. Celá realizácie je pripravená na to, aby sa tieto miesta stali prvými kontaktnými miestami v diecéze v projekte Ecclesia. Ide o službu, ktorá poskytuje občanom jednoduchší proces pri vybavovaní dokumentov potrebných napríklad k sobášu či iným sviatostiam. Biskupstvu umožní zlepšiť elektronický obeh dokumentov v rámci Katolíckej cirkvi na Slovensku.

Zjednotiť elektronický komunikačný systém v rámci diecézy bola náročnáúloha. Som hrdý na to, že sa nám ju podarilo zvládnuť v krátkom čase a ukončiť prvú fázu prechodu do konca roka 2012,“  povedal Mário Minarovský, Executive Director Novell Slovensko. Sme veľmi radi za tento okamih, a zároveň sa tešíme na to, čo náčaká do budúcnosti,dodáva Mário Minarovský.

Projekt Rožňavskej diecézy je ďalšou formou spolupráce medzi spoločnosťou Novell a Katolíckou cirkvou na Slovensku. Už takmer tri roky je Novell výhradným poskytovateľom softvéru pre ipotreby Konferencie biskupov Slovenska (KBS). Koncom októbra minulého roka KBS a Novell oznámili spustenie projektu Ecclesia, ktorého cieľom je vytvoriť potrebnú infraštruktúru pre elektronickú komunikáciu medzi arcidiecézami a diecézami.