Národný pochod za Život

V nedeľu 22. Septembra 2013 bola v Košiciach krásna udalosť: Pochod za život. Prinášame zopár postrehov účastníkov z pochodu z našej farnosti.

Terajší Svätý Otec František, sa  v jednej zo svojich homílií  obrátil k svojím poslucháčom týmito slovami: “Chráňte ľudský život! Nedajte sa od toho ničím a nikým odradiť. Šírte kultúru života! Stojí to za to!”.

Odradiť sme sa veru nedali a s odhodlaním v srdci sme sa aj my rozhodli bojovať za život! Život od počatia až po prirodzenú smrť….za základné ľudské a kresťanské hodnoty…za  tradičnú rodinu muža a ženy, určenú pre prijatie života a výchovu detí. Mladí, starí, rodiny s deťmi a deťúrencami, ba i mamičky, ktoré si hrdo niesli a ponesú svoj živý transparent ešte nejaký ten mesiac 🙂 ….modlitbami, spevom, tancom a pokrikmi… spojení v JEDNO! Bola to úžasná sila! Celý pochod prebiehal v demonštratívnej, no pokojnej a hlavne radostnej atmosfére…. Povzbudením sú aj čísla, ktoré s Národným pochodom za život súvisia…. 80 000 účastníkov, 700 dobrovoľníkov, 10 000 balónov, 600 autobusov, 5000 áut, 3 špeciálne vlaky, 8 hudobných vozov. Veríme že sa takto zjednotení stretneme opäť o rok! Veľká vďaka všetkým! Pán Boh zaplať!

„Nikto nerobí väčšiu chybu než ten, kto nerobí nič len preto, že môže urobiť len málo.“

Edmund Burke

80 tisíc. To je približný počet ľudí účastných pochodu za život v Košiciach. Krásne číslo, krásna myšlienka. Desaťtisíce ľudí ukázalo, že je ZA život, ZA tradičnú rodinu, ZA pravé hodnoty. Pre mňa boli úžasným povzbudením nielen mladé rodiny a tehotné ženy, ale najmä záplava mládeže. Verím, že sila modlitby každého človeka podporujúceho život, či už bol účastný pochodu alebo nie, dokáže “zachrániť“ Slovensko pred zákonmi, ktoré sú proti životu a proti tradičnej rodine.

Som nesmierne vďačná, že som sa mohla zúčastniť úžasnej a zmysluplnej akcie „Pochod za život“, ktorá sa uskutočnila túto nedeľu v Košiciach. Veľmi ma povzbudilo, keď som videla desaťtisíce Slovákov, mladých či starších, ktorí sa dokázali takto zjednotiť a zabojovať za záchranu života a podporu prirodzeného manželstva muža a ženy. Pohľad na ľudí okolo mňa ma neustále presviedčal o jednom: „Nie sme sami, všetci sme na jednej lodi a túto loď vedie ten najlepší kormidelník – náš Boh“. Verím, že toto stretnutie nezostane bez odozvy a podnieti to aj ďalších ľudí, aby sa zamysleli nad hodnotou ľudského života.

S manželom sme sa zúčastnili na Národnom pochode za život v Košiciach. Ani to neviem vyjadriť. Viete, keď vám chlap ako hora vyjaví, že ho maminka prijala ako prvé dieťa v 45 rokoch aj napriek strachu, bez podpory druhých a mnoho iných takýchto svedectiev… Bolo nás tam veľa. Na môj vkus až priveľa, ale v tomto prípade to bolo úžasné prekvapenie, koľko ľudí sa dokázalo postaviť za takúto úžasnú vec . Bol to deň plný radosti, doproprajnosti a nepredstieraného záujmu o tých, ktorí sa sami nemôžu brániť…, Ockovia a mamy s drobcami, kočíky, fľaše, pampersky…, guľaté brušká budúcich mamičiek, žiadne starenky v čiernych krojoch. Spoločnosť je k danej téme viac a viac ľahostajná. Viac práv majú u nás zvieratá ako nenarodené deti. Košice boli v nedeľu úžasným miestom a verím, že to bude mať aj svoje ovocie.